Aktualności Aktualności

Akcja "Posadź Swoje Drzewo" już za nami!

W akcji organizowanej przez Nadleśnictwo Lubartów i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie ponad 400 osób wysadziło 10 000 drzew.

Czwarta edycja akcji „Posadź Swoje Drzewo" odbyła się w dniach 31 marca i 1 kwietnia przy parkingu leśnym ,,Stary Tartak". Tegoroczna edycja akcji organizowanej przez Nadleśnictwo Lubartów przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjno-edukacyjnej „1000 drzew na minutę".

Najliczniejszymi uczestnikami dwudniowej akcji były grupy szkolne. Przybyli do nas uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie, Zespołu Szkół w Bełżycach, Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach oraz dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu. Wyróżniała się liczna grupa rowerzystów z Klubu Emerytów i Rencistów z Lubartowa. Oprócz grup zorganizowanych w akcji uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi.

Sadzenia doglądali pracownicy nadleśnictwa, którzy chętnie udzielali fachowych porad i dzielili się swoim doświadczeniem. Dzięki zapałowi uczestników, przygotowana przez leśników powierzchnia do sadzenia drzewek bardzo szybko wypełniła się sadzonkami dęba szypułkowego. Tego dnia największą atrakcją, oprócz sadzenia drzew, była możliwość zwiedzenia Szkółki Leśnej Stróżek. Zwiedzający dowiedzieli się więcej na temat funkcjonowania szkółki oraz poznali historię drzewa od nasiona do jego dorosłej formy. 

Po zakończonym sadzeniu uczestnicy udali się do kwatery myśliwskiej Stary Tartak, gdzie gości powitali dyrektor RDLP w Lublinie Jerzy Sądel oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów Piotr Kiszczak.

 

Po krótkim powitaniu na wszystkich uczestników akcji czekał wyśmienity leśny gulasz, bigos oraz kiełbaski z ogniska. Podczas wspólnej biesiady można było wysłuchać muzyki odgrywanej przez sygnalistów myśliwskich. Po zregenerowaniu sił przy ognisku chętni sprawdzili swoją wiedzę w konkursie przyrodniczo-leśnym i zdobyli drobne nagrody.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał sadzonkę drzewa, która będzie doskonałą, żywą pamiątką z akcji. Ponadto w podziękowaniu za uczestnictwo każdy mógł otrzymać imienny, pamiątkowy dyplom.

 

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie oraz zapraszamy serdecznie do spotkania w przyszłym roku!

 

Akcja w liczbach:

430 - liczba uczestników akcji

10 000 - liczba wysadzonych drzew

400 - liczba zjedzonych kiełbasek

50 litrów - ilość zjedzonego gulaszu i bigosu 

28 - liczba drzew wysadzanych na minutę w czasie trwania akcji