Aktualności Aktualności

Centralne obchody Święta Lasu

Wiele pochwał i gratulacji, również z ust samego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Lublin gościł leśników z całej Polski!

Rok 2014 to czas wielkich jubileuszy: 90-lecia Lasów Państwowych, 70-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności w wyborach 4 czerwca 1989 r. 6 maja mszą św. w Archikatedrze Lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika rozpoczęto uroczystości Ogólnopolskiego Święta Lasu połączonego z Krajową Naradą Leśników. Należy pamiętać, że niszczenie środowiska naturalnego to poważny grzech – powiedział w homilii metropolita lubelski.

Wśród wielu znamienitych gości swoją obecnością zaszczycił Prezydent RP Bronisław Komorowski, który zasadził Dąb Wolności. Pozostałe 25 drzew w Alei Dębów Lasów Państwowych posadzili przedstawiciele władz miasta i województwa. Podczas Krajowej Narady Leśników prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju gospodarki leśnej. Za wybitne zasługi dla ochrony przyrody i rozwoju gospodarki leśnej oraz działalność społeczną Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Dyrektor RDLP w Lublinie - Jan Kraczek. (relacja Kancelarii Prezydenta) Następnie Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak za wieloletnią pracę i szczególne zasługi dla rozwoju polskich lasów wręczył wybitnym pracownikom Lasów Państwowych najwyższe leśne wyróżnienia - Kordelas Leśnika Polskiego (lista nagrodzonych).

Podczas wystąpienia prezydent zwrócił uwagę na ogromne dokonania Lasów Państwowych. -Cieszę się, że w polskich lasach ta zmiana była zmianą ogromną i w niesłychanie korzystnym kierunku. To można dostrzec w zmianie organizacji pracy i jakości pracy, w prestiżu zawodowym – powiedział. Komorowski podkreślił, że te pozytywne i ewidentne zmiany są wynikiem ciężkiej pracy oraz podejmowania trudnych wyzwań. – Leśnicy wrócili do elit lokalnych i społecznych, pod względem wykształcenia, poziomu wiedzy i umiejętności, także pod względem płac – dodał prezydent.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak zwrócił uwagę, że lasy od początku były i są nadal nierozerwalnie związane z polskim państwem. - Postawienie na państwową własność lasów (...), przyjęcie zasady samofinansowania Lasów Państwowych i przyznanie pierwszeństwa funkcji ekologicznej lasów to były ważne kroki wymagające od przedwojennych i późniejszych decydentów dalekosiężnej wizji - powiedział Wasiak.

 

 


Centralne obchody Święta Lasu w RDLP w Lublinie to święto nawiązujące do przedwojennej tradycji, podczas którego leśnicy spotykają się ze swoimi partnerami z otoczenia organizacji, dziękując im za współpracę.

 

Zobacz relację z uroczystości: