Aktualności Aktualności

Dęby Niepodległości

Dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w całym województwie lubelskim sadzono dęby, aby swoją długowiecznością przypominały kolejnym pokoleniom o bohaterskiej przeszłości naszego narodu.

 

  Nadleśnictwo Lubartów włączyło się do tej zaszczytnej akcji zainicjowanej przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, a organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie.

"Udział w tak cennej inicjatywie ma dla nas leśników wyjątkowy wymiar: zarówno patriotyczny jak i przyrodniczy. ….  W setną rocznicę odrodzenia się Państwa Polskiego zasadzimy drzewa szczególne, będące symbolem leśnej siły, potęgi i trwałości”. Słowa dyrektora RDLP w Lublinie Jerzego Sądla skierowane do uczestników, bardzo dobrze oddały ideę organizowanej akcji. 

   Na terenie Nadleśnictwa Lubartów w akcji wzięło udział kilkanaście szkół, którym  przekazaliśmy sadzonki dębu. Wśród szkolnych społeczności, posadzenie drzewek zawsze miało uroczysty charakter. Często uczestniczyli w nim zaproszeni goście. Szkoły, poza działalnością edukacyjno- wychowawczą, stanowią łącznik ze środowiskiem lokalnym, co rozszerza zakres oddziaływań upamiętniających tę patriotyczną datę.

   Wśród społeczności Lubartowa, na trwałe 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, upamiętnił fakt obsadzenia dębami ulicy Bł. O. Honorata Koźmińskiego. Akcja ta została przeprowadzona wspólnie z Urzędem Miasta Lubartów.

  Puentą powyższych działań mogą być słowa dyrektora Jerzego Sądla, który życzył aby…”dąb przypomniał o bohaterskiej przeszłości naszego narodu, a przypisywane mu przymioty siły, potęgi i długowieczności jednoczyły nas w trosce o nasze wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska"