Aktualności Aktualności

Dzień Otwarty w Nadleśnictwie Lubartów – Spotkanie z Naturą i Lasem

 

W ciepłe i słoneczne popołudnie 21 czerwca, Nadleśnictwo Lubartów zorganizowało niezwykłe wydarzenie, które przyciągnęło tłumy miłośników przyrody i lasu. Dzień Otwarty to doskonała okazja dla mieszkańców regionu, by lepiej poznać tajemnice lasu i zobaczyć, jak pracują lubelscy leśnicy.

W programie tego wyjątkowego dnia znalazło się wiele atrakcji dla małych i dużych. Zwiedzanie siedziby Nadleśnictwa, w tym Punktu Alarmowo - dyspozycyjnego (PAD), stało się doskonałą okazją do zapoznania się z pracą leśników w zakresie ochrony przeciwporzarowej lasu.

Edukacja przyrodniczo-leśna, gry i leśne zagadki wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników. Dzieci i dorośli mieli okazję nauczyć się wielu ciekawostek o drzewach, zwierzętach i ekosystemie leśnym. Wesołe rozmowy i śmiech towarzyszyły każdej chwili spędzonej w otoczeniu zieleni i natury.

Jednym z głównych punktów programu był pokaz maszyn leśnych służących do pozyskania drewna. Wielu uczestników było pod wrażeniem prezentacji HARWESTERA, imponującego urządzenia, które umożliwia zrównoważone i efektywne pozyskiwanie drewna. To doskonały przykład, jak nowoczesna technologia wspiera prace leśników i przyczynia się do zachowania równowagi przyrodniczej.

Jednak Dzień Otwarty w Nadleśnictwie Lubartów nie ograniczał się tylko do prezentacji maszyn leśnych. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak odnawiamy i dbamy o nasze lasy oraz jak chronimy je przed pożarami. Prezentacje i rozmowy na temat tych zagadnień pomogły lepiej zrozumieć trudną i ważną pracę leśników w utrzymaniu zdrowia i piękna naszych lasów.

Na stoiskach Straży Leśnej oraz Policji można było poznać zasady i przepisy dotyczące poruszania się po lesie oraz dowiedzieć się, za co można otrzymać mandat. To było istotne przypomnienie, że lasy wymagają naszej troski i szacunku, a przestrzeganie odpowiednich zasad jest kluczowe dla ich ochrony.

Nie zabrakło również prezentacji kultury łowieckiej, psów myśliwskich oraz pokazu sokolnictwa. Uczestnicy mieli możliwość z bliska obserwować pracę myśliwych i ich wiernych towarzyszy, a także dowiedzieć się więcej o tradycjach i wartościach związanych z łowiectwem.

Po wyczerpujących emocjach i fascynujących prezentacjach, wszyscy udali się na wspólne ognisko, gdzie odbyła się degustacja kuchni myśliwskiej. Zapach pieczonych kiełbasek i ciepłe płomienie ogniska stworzyły niepowtarzalną atmosferę i umożliwiły uczestnikom wspaniałe chwile integracji i wymiany spostrzeżeń.

Dzień Otwarty w Nadleśnictwie Lubartów to nie tylko okazja do zabawy i rozrywki, ale również ważne wydarzenie wpisujące się w społeczną odpowiedzialność Lasów Państwowych. Nasze działania mają na celu budowanie więzi między lasem a ludźmi, zwiększanie świadomości ekologicznej oraz promowanie zrównoważonego zarządzania lasami.

Przez cały dzień mogliśmy obserwować radość i zainteresowanie uczestników, a liczba około 300 osób dowodzi, jak wielkim sukcesem okazał się ten wyjątkowy Dzień Otwarty. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu, wspierali nasze działania i przyczynili się do jego niezapomnianego klimatu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z Dnia Otwartego, która jest dostępna na naszej stronie internetowej. Wspólnie możemy cieszyć się pięknem i bogactwem naszych lasów, podejmując działania na rzecz ich ochrony i zrównoważonego rozwoju.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i miłość do przyrody. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak wspaniałej społeczności, która troszczy się o lasy i ich przyszłość.