Aktualności Aktualności

Grudniowy "Lubelski Głos Lasu"

Elektroniczna wersja czwartego numeru „Lubelskiego Głosu Lasu”, magazynu pracowników RDLP w Lublinie. Zapraszamy do lektury!

W najnowszym numerze grudniowego „Lubelskiego Głosu Lasu” na przykładzie OHZ LP w Nadleśnictwie Lubartów, przenalizowane są przyczyny spadku liczebności zająca i kuropatwy. Były one najliczniej występującą zwierzyną na Lubelszczyźnie w latach 60. minionego wieku.  W czasopiśmie szukana jest odpowiedź na pytanie: dlaczego spadła liczebność tych gatunków i jak wyglądały wsiedlenia zwierzyny drobnej na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat? O działaniach, które powodują powrót do stanu zajęcy i kuropatw z lat 60 opowiada m.in. nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów Piotr Kiszczak.

Opisano też niedawną VIII Submisję Drewna Cennego. Jest czym się pochwalić, bowiem zyski ze sprzedaży ponad 715 m3 drewna okleinowego i tartacznego o ponadprzeciętnych cechach użytkowych, przekroczyły półtora miliona złotych. Choć sprzedano nieco mniej drewna niż przed rokiem, wynik tegorocznej edycji należy uznać za sukces.

W numerze można dowiedzieć się także,  co wspólnego z pewną leśniczówką w leśnictwie Brzozowica ( Nadleśnictwo Radzyń Podlaski) ma postać powstańca styczniowego ks. Stanisława Brzóski. Mowa jest również  o kobietach  -  leśniczkach, których praca na rzecz Lasów Państwowych zapisała się złotymi zgłoskami.

Zapraszamy do lektury!