Aktualności Aktualności

Projekt trasy biegowej

Już we wrześniu otwarcie trasy biegowej w kompleksie lasów kozłowieckich. Zobacz projekt!

Trasa biegowa „Kopanina" została zaprojektowana, aby urozmaicić amatorom aktywnego spędzania czasu wypoczynek na łonie natury o miejsca warte odwiedzenia, takie jak rezerwat Kozie Góry czy ścieżka dydaktyczna „Kopanina". To jedna z 25 ścieżek biegowych powstałych w całym kraju w ramach akcji „Wolność jest w naturze'.

Lokalizacja: początek i koniec trasy na parkingu leśnym „Kopanina" - 500 m od drogi krajowej nr 19. Wszystkie odcinki poprowadzono przez urokliwy kompleks lasów kozłowieckich, leżący na terenie Nadleśnictwa Lubartów.

Planowana długość trasy: 8,8 km.

Punkty charakterystyczne:

1)    Początkiem i końcem trasy jest parking leśny „Kopanina", który powstał w 2013 roku dzięki programowi Aktywnego Udostępniania Lasu. To pierwszy tak nowoczesny parking leśny na Lubelszczyźnie, wyposażony w eleganckie wiaty, ławy, stoły, komfortowe miejsce ogniskowe, kosze do segregacji śmieci oraz toalety. Ulokowany 500 m od trasy krajowej 19 pomieści 43 samochody osobowe i dwa autokary. Wiaty wraz z wyposażeniem oraz toalety zostały przystosowane również dla osób niepełnosprawnych. Przy parkingu zaprojektowano tablice informacyjne dotyczące zasad bezpiecznego biegania.

2)    Rezerwat „Kozie Góry" –oddz. 144, 143 -  celem ochrony jest wyjątkowy na Lubelszczyźnie, jednogatunkowy drzewostan dębowy ze wspaniałymi okazami sędziwych (120-150 lat) dębów bezszypułkowych.

3)    600 m za skrzyżowaniem nr V, w oddz. 100 tuż przy trasie można zobaczyć wyłączony drzewostan nasienny.

4)    Ścieżka edukacyjna „Kopanina" – utworzona w latach 1998/1999 przybliża zwiedzającym zagadnienia związane z budową drzewostanu, leśnymi mieszkańcami, gatunkami drzew, rolą lasu i pracą leśnika. Wzdłuż trasy ustawiono tablice z opisem walorów przyrodniczych i ciekawostkami dot. leśnictwa.

Opis: wytyczoną trasę można podzielić na dwie części:

1)    wzdłuż trasy do kwatery myśliwskiej Stary Tartak – to wyremontowany  w 2013 roku odcinek drogi bitumicznej wyłączony z ruchu samochodowego, idealny zarówno dla turystyki rowerowej, rolek jak i rodzinnych spacerów. Trasa cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza w okresie weekendowym,

2)    w sercu lasów kozłowieckich – od skrzyżowania nr III trasa prowadzi nas w kierunku rezerwatu „Kozie Góry". Sędziwe okazy dębów, szum koron drzew, śpiew ptaków i „zapach lasu" – idealne miejsce dla osób spragnionych wypoczynku na łonie natury. Wzdłuż trasy można nie tylko zasięgnąć informacji nt. Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu, ale również zobaczyć na własne oczy wyłączony drzewostan nasienny, uprawy leśne oraz poczytać ciekawostki na temat lasu (tablice edukacyjne przy ścieżce dydaktycznej „Kopanina".

 

Lokalizacja parkingu:


Pokaż Parking leśny "Kopanina" na większej mapie