Asset Publisher Asset Publisher

Akcja "Przerwany Marsz...."

"PRZERWANY MARSZ"

     

Początek września większości kojarzy się z powrotem do szkół. Odświętne stroje, nowe nadzieje na lepsze oceny, a także strach przed czymś nieznanym dla pierwszoklasistów. Jednak nie dla wszystkich 1 września może kojarzyć się z rozpoczęciem czy kontynuacją edukacji. Kiedy 80 lat temu wybuchł największy konflikt zbrojny na świecie, czyli II wojna światowa, dla polskich dzieci i młodzieży nastały bardzo trudne czasy. Wtedy dla młodych umysłów zadane prace domowe stały się odległymi wspomnieniami w zamian za troskę o niepewne jutro. Jedną z osób, jest Pan Jan Zarębski emerytowany pracownik Nadleśnictwa Lubartów.

      2 września 2019r. w Zespole Szkół w Czemiernikach P. Jan Zarębski uczestniczył w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego w ramach inicjatywy „Przerwany Marsz…”. Przekroczenie progów szkół przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończyło ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Punktem kulminacyjnym akcji było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, który towarzyszy Polakom od wielu lat.

 

Akcja „Przerwany marsz...” jest próbą stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski w której dziś dzieci i młodzież mogą zdobywać wiedzę bez przeszkód.