Asset Publisher Asset Publisher

Jeleń skłusowany w lasach Nadleśnictwa Lubartów

Straż Leśna z Nadleśnictwa Lubartów znalazła pułapkę jaką są wnyki, w które zaplątał się byk jelenia.

Podczas patrolowania Ośrodka Hodowli Zwierzyny „Kozłówka” lubartowscy leśnicy natrafili na zwierzę uwięzione we wnyku wykonanym ze stalowej linki. To najprostszy i najczęściej stosowany przez kłusowników przyrząd, który nie sprawia trudności w montażu, ale powoduje okrutne cierpienie zwierząt. 
W oparciu o rozporządzanie ministra środowiska z dnia 25 czerwca 2005 roku w sprawie zwierzyny bezprawnie pozyskanej, w tym przypadku całkowity ekwiwalent za skłusowanego byka wyniesie przeszło 9 tysięcy złotych. Taką kwotę będzie musiał uiścić sprawca przestępstwa jeśli zostanie ustalony i doprowadzony przed sąd. Poza znaczącą grzywną finansową sprawcy nielegalnego pozyskania zwierzyny może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5, zgodnie z art. 53 ustawy prawo łowieckie. Z uwagi na posiadane informacje sprawa została przekazana do dalszego prowadzenia policji – informuje komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Lubartów, Kamil Mika nadmieniając, że każdego roku lubartowskim strażnikom udaje się ujawnić na swoim terenie kilka przypadków kłusownictwa.
Tylko w ostatnich latach w lasach Nadleśnictwa Lubartów wykryliśmy skłusowane zwierzęta takich gatunków jak m.in. łoś, wilk czy jeleń. Jak widać ten niechlubny proceder ma nadal swoich amatorów i co gorsza, w poprzednich latach wśród nich zdarzały się również młode osoby, które najprawdopodobniej otrzymują wiedzę w zakresie nielegalnego pozyskiwania zwierzyny od członków swoich rodzin bądź znajomych mających w tym zakresie doświadczenia z poprzednich lat.