Asset Publisher Asset Publisher

Letni weekend z Nadleśnictwem Lubartów

Lubartowscy leśnicy wystąpili w programie emitowanym NA ŻYWO.

   W dniu 30 czerwca, aby nakręcić premierowy odcinek wakacyjnego programu Letni weekend, Nadleśnictwo Lubartów odwiedziła ekipa filmowa TVP Lublin. Wóz transmisyjny ustawił się na parkingu leśnym Stary Tartak, skąd punktualnie o godzinie 11.00 rozpoczęła się transmisja na żywo w TVP Lublin. Tematem przewodnim programu były Lasy Kozłowieckie. Przedstawiliśmy ich historię, walory przyrodnicze oraz pokazaliśmy najciekawsze miejsca z punktu widzenia turysty. Widzowie, którzy usiedli przed telewizorami, mogli uzyskać szereg ciekawych informacji o zawodzie leśnika. Pokazaliśmy na czym polega nasza praca i jak jako przyrodnicy postrzegamy las. Opowiedzieliśmy o naszych codziennych problemach, rozterkach a także o naszych pasjach do których inspiruje  las.

    Cały program podzielony był na cztery części. Pierwszą część rozpoczął, powitaniem wszystkich telewidzów i przedstawieniem naszego nadleśnictwa, Zastępca Nadleśniczego Leszek Gajuś. Następnie Mariusz Podleśny, nasz Leśniczy i członek występującego przez cały dzień w audycji Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”, opowiedział o znaczeniu sygnałów myśliwskich i zaprezentował ich brzmienie. Kolejna tematyka, to właściwe zachowanie się w lesie. Komendant posterunku Straży Leśnej Dariusz Filipczak przedstawił co w lesie można robić a czego robić nie wolno. W trakcie programu kamera telewizyjna odwiedziła świeżo posadzony las, gdzie Zastępca Nadleśniczego Leszek Gajuś i miejscowy Leśniczy Grzegorz Gawdzik opowiadali o konieczności wycinki drzew i odnowieniu lasu.

   Głównym tematem drugiej części programu była edukacja leśna. Przedstawiliśmy formy i metody prowadzonej przez leśników edukacji. W tej części także Leśniczy Sylwia Cebula opowiedziała o fascynującym cyklu w przyrodzie, czyli o historii od maleńkiego  nasiona do potężnego drzewa. Poruszono także temat kobiet pracujących w lesie. W części pierwszej i drugiej gościliśmy zespół Rokiczanka, którego występy uświetniły całą audycję.

    Trzecią część programu zdominował temat łowiectwa. Opowiedzieliśmy czym jest i na czym polega gospodarka łowiecka. Ponadto Leśniczy Jacek Piela i Specjalista Służby Leśnej  Łukasz Pytka opowiedzieli o rasach i szkoleniu psów myśliwskich. Ponad to, przedstawili widzom swoich czworonożnych przyjaciół i ich umiejętności. W tej części widzowie dowiedzieli się także, jak nie zgubić się w lesie i co zrobić w sytuacji, gdy się zgubimy.

   W czwartej części poruszono wiele istotnych tematów. Zastępca Nadleśniczego Leszek Gajuś i Inżynier Nadzoru Paweł Cieślak opowiedzieli o pozyskiwaniu drewna zgodnie z Planem Urządzenia Lasu i wyjaśnili widzom, czym jest  Plan Urządzania.  Kamera odwiedziła powierzchnię, gdzie pracował harwester. Maszyna zaprezentowała proces wycinki, a my opowiedzieliśmy więcej o maszynowym pozyskaniu drewna. Wyjaśniliśmy dlaczego pracujących maszyn w lesie jest coraz więcej i uspokoiliśmy wszystkich, że pomimo najnowocześniejszego sprzętu, nie będziemy z tego powodu wycinali więcej drzew. Leśniczowie Piotr Cebula, Wiesław Włosek, Sylwia Cebula, Damian Gaweł i Grzegorz Gawdzik uczestniczyli w mini debacie gdzie opowiedzieli o swojej codziennej pracy i działaniach zmierzających do ochrony lasu. W tej części również szczegółowo omówiliśmy walory przyrodnicze Lasów Kozłowieckich, przedstawiliśmy organizowane przez nas akcje edukacyjno-promocyjne i opowiedzieliśmy jak właściwie ubrać się na wycieczkę do lasu. Poruszyliśmy temat drewna jako surowca i jego szerokie zastosowanie. Na koniec leśnicy krótko przedstawili swoje hobby. Leśniczy Jacek Piela opowiedział o pszczelarstwie, a Leśniczy Wiesław Włosek przybliżył tajniki swojej pasji fotografowania dzikich zwierząt. W trakcie audycji, artysta rzeźbiarz pan Marek Romanowski z Chodla, wykonywał jedną ze swoich rzeźb i jednocześnie dzielił się  uwagami o wykorzystaniu drewna w swojej pracy artystycznej. Program zakończył występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich sygnałami: „Pożegnanie” i „Darz Bór”.


Wszystkich, którzy nie widzieli naszego programu zachęcamy do obejrzenia powtórki na stronie TVP Lublin.(Kliknij Tutaj)

   Letni weekend to nowy program wakacyjny emitowany w TVP Lublin. Co tydzień ekipa telewizyjna z kamerą odwiedza inne miejsca,  bądź gości na regionalnych imprezach skąd jest transmitowany program na żywo. Celem programu  jest pokazanie ciekawych, mało znanych i wartych odwiedzenia miejsc na Lubelszczyźnie, a także przybliżenie pracy, pasji i zainteresowań mieszkających tam ludzi.