Asset Publisher Asset Publisher

Mądre dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków zimą, to przykład aktywnej ochrony przyrody, który warto praktykować. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Poniżej przedstawiamy informacje o prawidłowym dokarmianiu ptaków zimą.

KIEDY ROZPOCZĄĆ DOKARMIANIE?

 Dokarmianie powinniśmy rozpocząć wraz z nadejściem zimy, czyli ujemnej temperatury i opadów śniegu. Zbyt wczesne dokarmianie może opóźnić naturalną migrację niektórych gatunków. Jeśli już rozpoczniemy dokarmianie, róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczają się do nowego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w  dostarczaniu pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne. Dokarmianie należy zakończyć wiosną, w okolicach kwietnia.

JAKIE FUNKCJE POWINIEN SPEŁNIAĆ KARMNIK?

 Jeśli chcemy dokarmiać ptaki, warto samemu zbudować lub kupić odpowiedni karmnik. Należy pamiętać, że karmnik powinien osłaniać karmę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Jednocześnie musi zapewnić ptakom bezpieczeństwo, czyli swobodny przylot i odlot. Nasz karmnik może być celem drapieżników (np. kotów,) dlatego warto zastanowić się nad lokalizacją utrudniającą im do niego dostęp. Postarajmy się, aby w naszym karmniku panował ład i porządek. W środku karmnika można ustawić tackę, która ułatwi nam oczyszczanie go z resztek pokarmów i ptasich odchodów.

 

CZYM DOKARMIAĆ PTAKI?

 Rodzaj pokarmu zależy od gatunku ptaków, ale kilka kardynalnych zasad pozostaje niezmiennych dla wszystkich ptaków.
NIE DOKARMIAMY ptaków pożywieniem przyprawionym bądź osolonym. Podobnie jak nam, ptakom po spożyciu soli dokucza pragnienie. Podczas mrozów skazujemy ptaki na niebezpieczeństwo, ponieważ nie potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem i lodem. Jeśli dokarmiamy ptaki ryżem lub kaszą, zadbajmy, aby ziarna były ugotowane (i nie osolone!). Głodny ptak potrafi zjeść bardzo dużo ziaren, a te pęczniejąc, mogą nawet doprowadzić do jego śmierci. Jeśli sami musimy ugotować ziarna przed spożyciem (np. ryż, pęczak), powinniśmy ugotować je również przed podaniem ptakom. Starajmy się nie dokarmiać ptaków wyłącznie chlebem. Chleb może być elementem urozmaiconej diety, ale ptaki dokarmiane w większości chlebem często chorują na kwasicę.

Czym zatem możemy dokarmiać ptaki? Właściwy pokarm stanowią ziarna zbóż takich jak proso, jęczmień, pszenica, nasiona oleiste, niesolona słonina, łój i smalec, orzechy, świeże owoce i gotowane warzywa czy kupowane w sklepach mieszanki tłuszczowo-nasienne.

CZY WARTO DOKARMIAĆ PTAKI?

Ptaki w lesie odgrywają bardzo ważną rolę. Wiele z nich (np. dzięcioły) wspomagają leśników w walce ze szkodliwymi owadami zagrażającymi trwałości lasów. Można przytoczyć wiele argumentów zarówno za jak i przeciw dokarmianiu ptaków. Dokarmiając ptaki w sposób przemyślany, pomagamy przetrwać im ciężkie warunki zimowe i przyczyniamy się do polepszenia stabilności ich populacji. Włączanie do pomocy dzieci kształtuje w nich postawę uwrażliwiającą na los zwierząt i ochronę przyrody.