Asset Publisher Asset Publisher

Piękna wystawa fotograficzna

Zakochaj się w krainie jodły, buka i tarpana! Zapraszamy na wystawę.

Wystawa, na ok 50 w formacie  40x50cm  fotografiach, ukazuje zatrzymane w kadrze chwile spędzone w leśnych ostępach Roztocza i Puszczy Solskiej. Możemy obejrzeć zarówno fotografie urokliwego krajobrazu, jak i szerokie spektrum elementów niepowtarzalnej przyrody - od torfowisk i bagiennych borów do buczyn, od grzybów, porostów po rośliny i zwierzęta. 

Wystawa została wykonana przez autora w ramach działalności Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz z okazji 10-lecia Okręgu Roztoczańsko - Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

                            Jedna z sal poświęcona jest konikowi polskiemu. MDK nr 2 w Lublinie zaprasza!

To właśnie na obecnych terenach dzisiejszego RPN jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku donoszono o ostatnich dzikich koniach leśnych - tarpanach, trzymanych tutaj w dobrach Ordynacji Zamojskiej w tzw. "zwierzyńcu" nieopodal Zamościa. Niestety wkrótce tarpan jako gatunek dzikich koni wyginął bezpowrotnie. 

Mając na uwadze te historyczne uwarunkowania konik polski jako potomek dawnych dzikich koni leśnych - tarpanów stał się symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego, a w roku 1982 został sprowadzony do Parku.

Wystawę można zwiedzać do 15 września 2014 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie.

 

O Autorze:

Paweł Marczakowski - Od 1981 roku jest związany z Roztoczańskim Parkiem Narodowym i przyrodą Roztocza. Z zamiłowania pasjonat dzikiej przyrody, ornitolog i fotograf. Jest członkiem Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Roztoczańsko Podkarpacki. Współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami zajmującymi się badaniem i ochroną ptaków. Jest autorem i współautorem wielu opracowań dotyczących ornitofauny regionu. Podczas licznych wypraw terenowych nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, dokumentując piękno otaczającej przyrody. Fotografuje zarówno krajobraz, jak i świat grzybów, roślin oraz zwierząt. Swoje zdjęcia publikuje w wydawnictwach Parku oraz w albumach i czasopismach o tematyce przyrodniczej. Jest autorem albumu "W krainie jodły, buka i tarpana". Uczestnik kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą.