Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenne odnowienia lasu w Nadleśnictwie Lubartów

Wiosną rozpoczynamy sadzenie drzew w lesie.

 

    Jednym z podstawowych zadań leśników jest odnowienie lasu, a więc sadzenie drzew na powierzchniach, gdzie wcześniej miało miejsce pozyskanie drewna. W Nadleśnictwie Lubartów co roku sadzimy około 70 ha lasu. W tym roku wg. obowiązującego Planu Urządzenia Lasu na lata 2015 – 2024 posadzimy 67,28 ha lasu.

   Sadzonki jakie będą sadzone na powierzchniach pochodzą w większości ze szkółki leśnej Stróżek. Podczas tegorocznego sadzenia drzew wykorzystamy 473,46 tys. szt. sadzonek. Wśród nich będą gatunki iglaste, takie jak sosna zwyczajna, modrzew europejski oraz liściaste: dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, brzoza brodawkowata, olsza czarna. W celu zwiększenia bioróżnorodności sadzimy również gatunki biocenotyczne takie jak wiązy, jarzęby czy czarny bez.

   Obok sztucznego nasadzenia drzew w Nadleśnictwie Lubartów stosuje się również naturalne odnowienia lasu. W tym celu leśnicy pozostawiają na powierzchni pojedyncze drzewa tzw. Nasienniki i pozwalają przyrodzie samej wysiać przyszłe pokolenia drzew. Leśnicy ograniczają się tylko do przygotowania gleby po to by młode pokolenie z pękających w marcu szyszek miało najlepsze warunki do wzrostu.