Asset Publisher Asset Publisher

Posadzono 70 drzew na minutę w Nadleśnictwie Lubartów!

Zachęcamy do przeczytania relacji z akcji Posadź Swoje Drzewo.

Piąta edycja akcji „Posadź Swoje Drzewo" odbyła się w dniach 6-7 kwietnia przy parkingu leśnym ,,Stary Tartak". Tegoroczna edycja akcji organizowanej przez Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie i Nadleśnictwo Lubartów odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjno-edukacyjnej „1000 drzew na minutę".

Najliczniejszymi uczestnikami dwudniowej akcji były grupy szkolne. Gościliśmy 520 osób w tym 450 dzieci z 10 szkół. Do pomocy przy sadzeniu drzew garnęła się nie tylko młodzież. Drzewka sadzili też przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lubartowa, Klubu Aktywnych ART-FIT oraz Klubu Emerytów i Rencistów z Lubartowa. Oprócz grup zorganizowanych w akcji uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi.

Sadzenia doglądali pracownicy nadleśnictwa, którzy chętnie udzielali fachowych porad i dzielili się swoim doświadczeniem. Dzięki zapałowi uczestników, przygotowana przez leśników powierzchnia do sadzenia drzewek błyskawicznie wypełniły się sadzonkami dęba szypułkowego. Uczestnicy akcji, oprócz sadzenia drzew mieli możliwość zwiedzenia Szkółki Leśnej Stróżek. Zwiedzający dowiedzieli się więcej na temat funkcjonowania szkółki oraz poznali historię drzewa od nasiona do jego dorosłej formy. 

Po zakończonym sadzeniu uczestnicy udali się do kwatery myśliwskiej Stary Tartak, gdzie gości powitali Dyrektor RDLP w Lublinie Jerzy Sądel oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów Piotr Kiszczak. Po krótkim powitaniu na uczestników czekał ciepły posiłek. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie przyrodniczo-leśnym przeprowadzonym przez Panią naczelnik Wydziału ds. Komunikacji Społecznej i Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Anetę Sławińską. Śmiałkowie, którzy zdecydowali się sprawdzić swoją wiedzę oprócz dobrej zabawy zyskali drobne upominki.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał sadzonkę drzewa, która będzie doskonałą, żywą pamiątką z akcji. Ponadto w podziękowaniu za uczestnictwo każdy mógł otrzymać imienny, pamiątkowy certyfikat.

Warto podkreślić, że w trakcie sadzenia drzew towarzyszyła nam ekipa TVP Lublin. Materiał nakręcony podczas akcji będzie wykorzystany w nowo emitowanym programie „Leśny Kalejdoskop”<Kliknij tutaj>.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie oraz zapraszamy serdecznie do spotkania w przyszłym roku!

 

Akcja w liczbach:

520 - liczba uczestników akcji

120 -  liczba arów odnowionego lasu

8 390 - liczba wysadzonych drzew

80 litrów - ilość zjedzonego forszmaku

70 - liczba drzew wysadzanych na minutę w czasie trwania akcji