Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Lubartów

 

Edukacja leśna to jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Również nasze Nadleśnictwo zostało przystosowane do prowadzenia zajęć i prelekcji o tematyce przyrodniczej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty. Więcej zdjęć obiektów można obejrzeć w naszej galerii.

 

1. Leśna Klasa

 

Na terenie siedziby Nadleśnictwa utworzono punkt edukacji przyrodniczo-leśnej „Leśna Klasa", w skład którego wchodzą sala dydaktyczna i muzealna. Zajęcia odbywają się również na świeżym powietrzu dzięki przystosowanym ławom, miejscu ogniskowym i specjalnie zaprojektowanym zadrzewieniom, bogatym w liczne gatunki drzew i krzewów. W sali muzealnej można zapoznać się z archiwalnymi eksponatami związanymi z pracą leśnika oraz podstawowymi gatunkami flory i fauny. Zajęcia na świeżym powietrzu skierowane są głównie do przedszkoli i najmłodszych grup szkolnych w okresie wiosna-jesień (po wytworzeniu pączków i przed zrzuceniem liści).

 

2. Ścieżka dydaktyczna "Kopanina" - zobacz las na własne oczy!

 

Ścieżka dydaktyczna powstała, aby  w interesujący sposób przybliżyć zwiedzającym las i rządzące nim prawa. Podczas spaceru, przy śpiewie ptaków, szumiących koronach drzew, otuleni zapachem żywicy i olejków eterycznych drzew leśnych, o ileż przyjemniej posłuchać opowieści na temat lasów! A tych jest bez liku: budowa drzewostanu, leśni mieszkańcy, pokolenia lasu (przy trasie ulokowana jest uprawa leśna), typy siedliskowe lasu (co to takiego, po czym można je rozpoznać),  charakterystyka pracy leśnika na namacalnych przykładach. Wzdłuż 2 km trasy rozstawiono 14 tablic z opisami walorów przyrodniczo-leśnych znacznie zwiększających atrakcyjność spaceru. Oprócz szumu drzew, śpiewu ptaków i "zapachu lasu", można przez dotyk przekonać się o różnicach kory różnych gatunków drzew, szyszek, liści i igliwia.

Obiekt utworzono w latach 1998/1999. Ścieżka została zaplanowana zarówno dla zwiedzających rodzin jak i zorganizowanych wycieczek. Zaraz na początku trasy wybudowaliśmy nowoczesny parking leśny (zobacz w galerii), wyposażony w mini plac zabaw, zadaszone wiaty, tablice tematyczne oraz toalety. Przewidziany do parkowania zarówno samochodów osobowych jak i autokarów (2 stanowiska).

 


Wyświetl większą mapę