Wydarzenia Wydarzenia

"MIKROKOSMOS DOKTORA SKOMRY"

Polecamy interesującą wystawę w MDK nr 2 w Lublinie.

W piątek, 14 marca, o godz. 18.00  w Galerii Po 111 Schodach w MDK nr 2 przy ul. Bernardyńskiej 14a odbył się wernisaż ciekawej wystawy fotograficznej zdjęć dr Stanisława Skomry.  Owady będą gościły w Galerii P111S do końca kwietnia. Zachęcamy do zwiedzania! Dla grup zorganizowanych oprócz ciekawych wystaw przewidziano dodatkowo bardzo bogaty zestaw filmów przyrodniczych.

Dr Stanisław Skomra, lubelski lekarz, od lat fotografuje owady tylko na jednej działce nad Jeziorem Krzczeń. Jest to już druga wystawa poświęcona gwałtownie ginącym z naszego otoczenia OWADOM i planowane są następne.

 

 

"MIKROKOSMOS DOKTORA SKOMRY"

"DZIECI SŁOŃCA, DZIECI MROKU" 

motyle, gąsienice i ćmy Krzczenia.

 

 

Motyle...

Efemerydy, uosobienie lekkości, nieodpowiedzialności, pozornej beztroski. Symbol piękna i wdzięku. Lekko, jakby od niechcenia, unoszący się w powietrzu. Krótka radość istnienia. A potem cicha śmierć, po pozostawieniu przylepionej gdzieś pod liściem, małej kuleczki jajka - zalążka nowego życia.

[zobacz prace]

Zobacz fotorelację z wernisażu oraz "skrzydlatych pyszności"!

 

Gąsienice...

Umięśnione worki na żywność. Prezentujące wszystkie style sztuki. Z jednej strony barokowy przepych barw i kształtów, szczecinek, kopułek, garbów. Z drugiej zaś - klasyczna wręcz prostota, umiar, uporządkowana surowość.

[zobacz prace]

 

Ćmy...

Niezliczona różnorodność fizjonomii, wyszukanych fryzur, oryginalnych, ozdób wszelakich - kępek włosków, różnobarwnych guzków i różnokształtnych narośli. Prawdziwie baśniowy świat - świat dzieci mroku, ale nierzadko także prawdziwych dzieci słońca.

[zobacz prace]

 

"DYSKRETNY UROK GROZY"

pająki Krzczenia.

Przyczajone, zawsze czujne, zawsze w pogotowiu. Gotowe w każdej chwili rzucić się na ofiarę, omotać ją pajęczyną, w jednej sekundzie zabić swoim jadem. A równocześnie jakże bezbronne, wydane na łup człowieka, owadów, ptaków. Tajemnicze, pociągające, a jednocześnie budzące paniczny lęk i irracjonalną grozę. Pająki - dyskretny urok grozy.

[zobacz prace]

  

Poczytaj więcej na stronie MDK nr 2 w Lublinie.