Wydarzenia Wydarzenia

Ogólnopolski dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

Zima w tym roku jest wyjątkowo łaskawa, jednak przypominamy o zasadach dokarmiania zwierzyny leśnej.

Każdy nas może dołączyć się do akcji - czy wiesz w jaki sposób?

 

Należy pamiętać, że dokarmianie zwierzyny powinno spełniać dwie zasadnicze funkcje:

  • uzupełnienie ubogiej w okresie zimy bazy żerowej (zmniejsza zagrożenie zbytnim osłabieniem kondycji i ułatwia przetrwanie osobników)
  • zmniejszenie rozmiaru szkód na drzewach i polach, powodowanych przez zwierzynę poszukującą w okresie zimowym bazy żerowej;

Aby dokarmianie spełniało swoją rolę leśnicy prowadzą szereg działań, w tym m.in. udostępnianie naturalnej bazy żerowej (ułatwianie dostępu do wodopojów, pozostawianie drzew do ogryzania z kory przez jelenie i daniele, odśnieżanie płatów wrzosu i borówki czernicy) oraz wprowadzanie dodatkowej bazy żerowej (m.in. siano, liściarka, buraki, marchew, ziemniaki, kukurydza, ziarna, żołędzie,  lizawki i inne).

Wszyscy, którzy chcieliby się przyłączyć do akcji powinni zastosować się do kilku prostych zasad:

  1. Wybór miejsca i rodzaj wykładanej karmy należy skonsultować z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego.

Nie bójmy się zadzwonić i zapytać. Zły wybór lokalizacji i rodzaju dostarczanego pożywienia może narazić zwierzynę na niebezpieczeństwo oraz choroby! Zanim przystąpimy do dokarmiania powinniśmy poznać nieco biologii gatunków zwierząt. (telefony do leśnictw)

2. Okres i systematyczność wykładania karmy.

Dokarmianie powinniśmy prowadzić jednie w czasie surowej zimy. Bardzo ważna jest systematyczność wykładania pożywienia - zwierzęta  przyzwyczajają się do lokalizacji.

3. Dokarmianie ptaków

Należy pamiętać, aby umiejscowienie karmy nie narażało ptaków na drapieżniki, np. koty. Wykładana karma powinna być świeża i czysta, bez soli, ilość uzależniona od warunków pogodowych (mniej w czasie zbliżającej się odwilży).

Groźne nawyki:

  • wywieszanie słonej słoniny,
  • karmienie ptaków nad wodą suchym chlebem.

 

Posłuchaj jak leśnicy pomagają zwierzynie leśnej podczas zimy!