Wydarzenia Wydarzenia

Rekord został pobity!

Szósta edycja akcji „Posadź Swoje Drzewo" odbyła się w dniach 5-6 kwietnia przy parkingu leśnym ,,Stary Tartak" i cieszyła się rekordową popularnością.

W tegorocznej odsłonie akcji organizowanej przez Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie i Nadleśnictwo Lubartów w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjno-edukacyjnej „1000 drzew na minutę" uczestniczyło blisko 600 osób, które posadziły prawie 10 000 drzew!

Najliczniejszymi uczestnikami dwudniowej akcji były grupy szkolne. Gościliśmy ponad 400 dzieci z 14 szkół. Do pomocy przy sadzeniu drzew garnęła się nie tylko młodzież. Drzewka sadzili też przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych m. in.  przedstawiciele Miejskiego Koła Turystyki Rowerowej "RELAKS", Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Aktywnych ART-FIT czy Polskiego Związku Emerytów Rencistów I Inwalidów. Oprócz grup zorganizowanych w akcji uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi.

Przed rozpoczęciem sadzenia uczestnicy udali się do kwatery myśliwskiej Stary Tartak, gdzie zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej – dr inż. Mirosław Waniewski, w imieniu dyrektora RDLP w Lublinie dr inż. Marka Kamoli wraz z nadleśniczym Nadleśnictwa Lubartów Piotrem Kiszczakiem powitali przybyłych gości. Następnie wszyscy udali się na wybrane do sadzenia powierzchnie, gdzie znajdowały się przygotowane szpadle i sadzonki dębu szypułkowego.

Sadzenia doglądali pracownicy nadleśnictwa, którzy chętnie udzielali fachowych porad i dzielili się swoim doświadczeniem. Dzięki zapałowi uczestników, przygotowana przez leśników powierzchnia do sadzenia drzewek błyskawicznie wypełniły się sadzonkami dęba szypułkowego. Uczestnicy akcji, oprócz sadzenia drzew mieli możliwość zwiedzenia Szkółki Leśnej Stróżek. Zwiedzający dowiedzieli się więcej na temat funkcjonowania szkółki oraz poznali historię drzewa od nasiona do jego dorosłej formy. 

Na koniec dnia wszyscy zgromadzili się przy kwaterze myśliwskiej w Starym Tartaku gdzie na strudzonych sadzeniem gości czekał ciepły posiłek. Młodzież szkolna mogła wziąć udział w konkursie przyrodniczo-leśnym przeprowadzonym przez naczelnika wydziału ds. komunikacji społecznej i edukacji przyrodniczo-leśnej Anetę Sławińską. Śmiałkowie, którzy zdecydowali się sprawdzić swoją wiedzę oprócz dobrej zabawy zyskali drobne upominki. Na wszystkich uczestników imprezy czekało wiele atrakcji w namiocie edukacyjnym. Największą popularnością cieszyły się odgłosy lasu oraz leśne koło fortuny.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał sadzonkę drzewa, która będzie doskonałą, żywą pamiątką z akcji. Ponadto w podziękowaniu za uczestnictwo każdy mógł otrzymać imienny, pamiątkowy certyfikat.

W trakcie sadzenia drzew towarzyszyła nam TVP Lublin oraz Radio Lublin. Ich relację można obejrzeć klikając na poniższe linki:

relacja TVP3

relacja Radio Lublin z 5 oraz z 6 kwietnia

Więcej zdjęć można znaleźć na naszym fanpejdżu.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie oraz zapraszamy serdecznie do spotkania w przyszłym roku!

Akcja w liczbach:

600 - liczba uczestników akcji

142 -  liczba arów odnowionego lasu

10 000 - liczba wysadzonych drzew

125 litrów - ilość zjedzonego forszmaku i gulaszu

42 - liczba drzew wysadzanych na minutę w czasie trwania akcji Nadleśnictwie Lubartów