Lasy Nadleśnictwa Lubartów Lasy Nadleśnictwa Lubartów

Historia Nadleśnictwa Lubartów

         Nadleśnictwo Lubartów w obecnym kształcie powstało  01. 01. 1973 r., w wyniku reorganizacji administracji Lasów Państwowych z połączenia Nadleśnictw Lubartów i Kozłówka. Nadleśnictwa te zostały utworzone w 1944 r. głównie z lasów prywatnych większej własności, upaństwowionych na mocy dekretu PKWN oraz z dawnych lasów państwowych należących do Nadleśnictwa Lublin i Nadleśnictwa Łęczna.

Znasz lub słyszałeś o miejscach pamięci, partyzanckich mogiłach ukrytych w leśnej kniei? Napisz lub zadzwoń do nas, opiszemy i udokumentujemy.

        Do Nadleśnictwa Lubartów włączono obiekty leśne byłych dóbr ziemskich: Kock Żółtowskich około 2,5 tys. ha, Czemierniki Raczyńskich około 2,0 tys. ha, Pałecznica Chromińskich około 200 ha i szereg innych kompleksów o znacznie mniejszym obszarze od wymienionych o łącznej powierzchni 4714 ha oraz las państwowy w uroczysku Brzostówka o powierzchni 887 ha należący w okresie międzywojennym do Nadleśnictwa Lublin.

 

        Do Nadleśnictwa Kozłówka włączono lasy prywatne byłych dóbr ziemskich: Ordynacji Zamojskich około 5 tys. ha, majątek Łosiów około 250 ha, Ostrowskich i Kuszlów o łącznej pow. 750 ha ha oraz lasy państwowe o pow. 817 ha należące do byłego Nadleśnictwa Łęczna.

     Mówiąc o historii Nadleśnictwa nie sposób nie wymienić kwatery Stary Tartak. Piękny budynek, odremontowany i przystosowany dla potrzeb turystyki posiada bogatą historię. Dwór powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i wchodził niegdyś w skład ordynacji Zamoyskich. Mieściła się w nim siedziba nadleśniczego zarządzającego lasami ordynacji Zamoyskich oraz tartak, który funkcjonował do końca wojny. Po II wojnie światowej mieściła się w nim siedziba Nadleśnictwa Kozłówka. Obecnie doskonale się sprawdza jako kwatera myśliwska.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii -obiekty turystyczne oraz do wirtualnego spaceru po Nadleśnictwie Lubartów!

Nasze nadleśnictwo wchodzi w skład Polskiego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. O ciekawych faktach z naszej historii na tle wydarzeń w kraju można zapoznać się oglądając krótki film: